Ofisten sıkıldılar AysKro adlı dondurma firması kurdular. Birçok ülkeye ihracat yapan başarılı bir işletme kurmayı başardı

Maaşlı pazarlama ve satış elemanlaro İrina Garmayeva ve Yekaterina Kudryaşova, Moskova yakınlarındaki AysKro adlı dondurma üretim tesisinde günde 8,5 ton dondurma üreterek, bu ürünleri Kazakistan, Azerbaycan, Vietnam, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Gürcistan, Özbekistan ve Çin’e ihraç etmeye başladı.
Yekaterina, ilk sermaya olarak uzun yılar çalışıp biriktirdiği para ile aldığı BMW X5’ini sattığını, Irina akrabalarından ve bankalardan borç aldığını söyledi. Dubai’de katıldıkları bir fuarda dondurmacılardan etkilenen iki arkadaş bu alana yoğunlaşarak fırsat kollamış ve sonunda turnayı gözünden vurmuş.
İki genç kız hikayelerini anlatırken şöye devam ediyor:
“Bir noktada para tamamen bitti, telefonumuz bile kapandı, oturup neredeyse ağlayacaktık. Ama yine de arkadaşlarımızdan biraz borç aldık, hesabımıza para yükledik ve o an telefon çaldı. Arayan, Singapur Havayolları’na catering hizmeti veren şirketti. Numuneleri sırtlayıp gittik. Dondurmalarımıza bayıldılar. Atölyemizin sadece 60 metrekare olduğunu sonradan öğrenip şaşırdılar. Daha sonra Rossiya ve Etihad Havayolları uçuşlarında da dondurmamız sunumaya başladı. Sabrın sonundan kazanmaya başladı”

Şekersiz ve protein ağırlıklı dondurmalar üreten şirket, yeni bir fabrika inşasına ve üretim kapasitesini artırmaya hazırlanıyor.
Milknews adlı analiz merkezinin verilerine göre, Rusya’da geçen sene dondurma üretimi yüzde 13 arttı.
Ülkede 2022’de 464 bin ton olan dondurma üretimi, 2023’te 524 bin tona yükseldi.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x